PLAKAT pamiec parku Jaśmina Wójcik – Pamięć Parku
wystawa i dyskusja z artystką
piątek, 20.09. godzina 18:00
Letni Pawilon w Parku Tysiąclecia

Nie sposób myśleć o rewitalizacji Parku Tysiąclecia, nie biorąc pod uwagę czynników, które go ukształtowały. Polityczna historia tego miejsca, a w szerszym kontekście wszelkie próby zacierania śladów niemieckiej obecności na Ziemiach Zachodnich, budzą nadal wiele kontrowersji.

Wielu mieszkańców Zielonej Góry zwraca uwagę, że potrzebne jest należyte upamiętnienie historii tego miejsca. Projekt Jasminy Wójcik stanowi okazję, by zastanowić się nad odpowiednią formą pomnika, który mógłby docelowo znaleźć się w Parku Tysiąclecia. Artystka podczas pobytu w Zielonej Górze przeprowadzi serię rozmów z osobami pamiętającymi moment przemiany cmentarza w miejską przestrzeń publiczną. Opowieści starszych mieszkańców posłużą jako punkt wyjścia dla warsztatów z młodzieżą, które zakończą się wystawą w Letnim Pawilonie oraz dyskusją artystki z użytkownikami parku.

Akcja Jaśminy Wójcik poprzez swój wymiar społeczny daje możliwość otwarcia się na różne formy upamiętniania historii, na pracę nad zdefiniowaniem tożsamości miejsca. Dzięki integracji młodszego pokolenia użytkowników z seniorami powstaje się nie tylko spójna opowieść o losach tego miejsca, ale także trwały pomnik jego przeszłości i przyszłości.

Jaśmina Wójcik – artystka zajmująca się video, rysunkiem, akcjami społecznymi, instalacjami interaktywnymi. Asystentka w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Wiktora Jędrzejca na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki, w Pracowni Multimedialnej Kreacji Artystycznej prof. Stanisława Wieczorka i w Pracowni Przestrzeni Audiowizualnej prof. Grzegorza Kowalskiego. Laureatka I miejsca w Konkursie Samsung Art Master. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Doktor na macierzystej uczelni. Studentka Interdyscyplinarnych Studiów Podyplomowych: Sztuka/Przestrzeń Publiczna/ Demokracje na SWPS w Warszawie

www.jasminawojcik.pl
www.milleniumpark.eu

Współpraca: Alicja Sobańska, Gimnazjum nr 3 w Zielonej Górze, ZUTW

Leave A Comment