plakat_poprawka
Gregor Różański
Virgin area/ Strefa Nienaruszona
Kurator: Romuald Demidenko
otwarcie wystawy: sobota, 7.09. godzina 19:00
Wystawa czynna: 7.09. – 12.10.2013
Fundacja Salony, u. Fabryczna 13b, Zielona Góra
Parki zawsze były popisowymi monumentami swojej epoki, prezentując zdobycze techniki, nową estetykę i styl życia. Barokowe parki były pełne przepychu i majestatu, fontann i porządku narzuconego florze i faunie. Natomiast parki oświecenia bardziej stawiały na idylliczną harmonię z naturą, architektoniczne odniesienia do antyku. Tytułowa virgin area (dosł. obszar dziewiczy) to przestrzeń, która pozostawiona sama sobie będzie pomnikiem parku w transformacji, czyli tego, co pozostało po zniwelowanym cmentarzu.
Projekt przygotowany do Parku Tysiąclecia przez Gregora Różańskiego polega na wydzieleniu niewielkiego obszaru parku, który byłby pozostawiony nietknięty podczas rewitalizacji oraz później i mógłby stać się indykatorem, służącym do obserwacji zmian i różnic zachodzących między tym miejscem, a resztą parku w dłuższej perspektywie. Wystawa w Fundacji Salony będzie wyborem obserwacji artysty, które udało mu się zrealizować podczas pobytu w Zielonej Górze.
—————————————————————————-
Wywiad o projekcie w naszym magazynie nr 8:
Unikalna przestrzeń - rozmowa z artystą 
Z artystą rozmawia Romuald Demidenko
Gregor Różański (ur. 1988) koncentruje się na współczesnych zjawiskach i kontekstach, wykorzystuje różne praktyki konceptualne, projekty efemeryczne, multimedia, internet, obiekty znalezione, rzeźbę, instalacje oraz rysunek. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych, m. in. w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Para_Site Gallery w Grazu i O’Artoteca Project Space w Mediolanie. Brał też udział w wielu wystawach zbiorowych, m. in. w NEW: ART CENTER @Het Plafond w Rotterdamie, Bibliotece Narodowej w Warszawie, Grimmuseum w Berlinie, Vienna Biennale w Wiedniu oraz Agency for Unrealized Projects podczas Art Basel 2011. Studiuje sztuki wizualne i rzeźbę w Weissensee Kunsthochschule w Berlinie. W tym roku został wybrany do programu Artist Pension Trust. Mieszka i pracuje w Berlinie oraz Warszawie

www.gregorrozanski.com

Leave A Comment