1_baner

Oskar Zięta – Catch fire

otwarcie wystawy: 4 września o godzinie 19:00
BWA Zielona Góra, al. Niepodległości 19, Zielona Góra
wystawa będzie czynna do 4 października 2015 r.
Kuratorka: Marta Gendera

Oskar Zięta (ur. 1975 w Zielonej Górze) znany jest przede wszystkim jako projektant mebli i przedmiotów użytkowych, wykonywanych w autorskiej technice obróbki stali FIDU. Zaprojektowane przez zielonogórzanina obiekty należą do najważniejszych ikon designu, które znaleźć można dziś w prywatnych przestrzeniach, budynkach użyteczności publicznej na całym świecie, a także na stałych ekspozycjach wielu muzeów sztuki współczesnej.
W jego pracy niezwykle ważny jest proces technologiczny, który pozwala zostawić dodatkową swobodę materiałowi poddanemu działaniu ciśnienia. Działalność Zięty eksploruje również inne obszary związane z projektowaniem, włączając w to aktywność na polu sztuki współczesnej, a także architektury i inżynierii.
Zielonogórzanie nie po raz pierwszy mają okazję spotkać się z twórczością Zięty: między innymi stołki „PLOPP”, „PINy”, rzeźba „Architonic Concept Space” pojawiły się wcześniej w BWA, w ramach wystawy „Projekty wybrane” (2011, kurator: Romuald Demidenko), a lustro „Rondo” i krzesła „Chippensteel” na ekspozycji „Błądzić jest rzeczą” (2014, kuratorki: Katarzyna Białousz i Anna Theiss).
Tym razem Oskar Zięta zaprezentuje rzeźbę „Ogień”, której pierwsze szkice powstały w 2014 roku na zamówienie Galerii BWA i Fundacji Salony do Parku Tysiąclecia. Projekt nawiązuje do procesu twórczego, obróbki stali, który u swojego początku przywodzi na myśl pracę kowala. Technologia FIDU wydobywa i podkreśla nieregularne kształty płomienia, a dalsze działanie czynników zewnętrznych sprawia, że powierzchnia obiektu wraz z upływem czasu zmienia swoją barwę i strukturę.

Oskar Zięta – absolwent wydziału architektury Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz programu stypendialnego w ETH w Zurychu. Jest projektantem, architektem i artystą. Wykłada w School of Form w Poznaniu. Od lat prowadzi firmę Zięta Prozessdesign, która zajmuje się projektowaniem mebli i przedmiotów użytkowych przy zastosowaniu opracowanej przez niego technologii obróbki metalu FIDU (formowanie ciśnieniem wewnętrznym). Oskar Zięta jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. Red Dot Award (2008), YDMI (2008), DMY za innowację procesu produkcyjnego (2008), Nagrody Niemieckiej Rady Wzornictwa (2009), Schweizer Design Preis (2008). Co roku prezentuje swoje prace na międzynarodowych targach projektowania, m.in. Milan Design Week, Dutch Design Week, ICFF w Nowym Jorku. Brał udział również w licznych wystawach, m.in. Cardi Black Box Gallery w Mediolanie, Stilwerk Limited Editions Gallery w Hamburgu (2011). Jest autorem projektu „Blow & Roll”, który zrealizował na dziedzińcu Victoria & Albert Museum w Londynie w 2010 roku. Jego prace eksponowane są na wystawach stałych w kolekcjach sztuki współczesnej m.in. w Centrum Pompidou w Paryżu i Pinakotece w Monachium
Oskar Zięta mieszka i pracuje we Wrocławiu i Zurychu; rodzinną firmę prowadzi również w Zielonej Górze.

Zrealizowano przy pomocy finansowej Urzędu Miasta Zielona Góra.
Współpraca: Fundacja Salony, Zieta Processdesign

Comments are closed.