FACEBOOK COVER PHOTO skart

ŠKART/ Pohuśtajmy się

PLAKAT SIERPIEN_maly
Zabawy i spotkanie z artystami: sobota, 9.08. godzina 18:00
Park Tysiąclecia

Różnym użytkownikom przestrzeni miejskiej na co dzień automatycznie przypisuje się  określone zachowania społeczne, konkretne miejsca lub przedmioty. Plac zabaw to strefa dla dzieci, ławki służą do odpoczynku dla osób starszych, skatepark należy do młodzieży, a z boiska korzystają sportowcy. Dlaczego by jednak nie odwrócić tego ładu i nie stworzyć na przykład miejsca do zabawy dla dorosłych?!

Serbski kolektyw Škart zaproponował, by w Parku Tysiąclecia powstały zabawki także dla starszych użytkowników. Projekt zakłada zbudowanie huśtawki sprzyjającej nawiązywaniu kontaktów między sąsiadami oraz obcymi sobie przechodniami. Jej używanie wymagać będzie większej liczby uczestników i ich zgodnej współpracy – dobra zabawa jest możliwa wyłącznie w grupie.

Dodatkową propozycją artystów na spędzanie czasu wolnego w parku są mobilne ogrody, z którymi można swobodnie wędrować po okolicy. Jeśli chcemy podlać naszą grządkę, możemy zabrać ją do domu, wypielęgnować i odprowadzić na wybrane miejsce w parku. W każdej chwili możemy również wybierać dla roślin odpowiednie natężenie światła, ustawiając je w odpowiednio nasłonecznionej przestrzeni.

Park nie musi być przestrzenią przewidywalną, to teren otwarty także na niekonwencjonalne zachowania – zabierzmy naszą grządkę na spacer, pohuśtajmy się z nieznajomymi, czujmy się w nim wolni!

ŠKART (Djordje Balmazović, Goran Petrović, Dragan Protić) – kolektyw artystyczny, założony w 1990 roku w Belgradzie w Serbii, którego twórcy pracują na pograniczu poezji, architektury, projektowania graficznego oraz aktywizmu społecznego. Interesuje ich wytwarzanie relacji międzyludzkich poprzez eksperymentowanie z różnymi mediami sztuk wizualnych. Liczba członków kolektywu stale się zmienia, co powoduje, że w każdej kolejnej pracy  artyści otwierają się na nowe wartości i doświadczenia. ŠKART prezentował swoje projekty między innymi w Belgradzie, Grazu, Londynie, Paryżu, Rotterdamie i Zagrzebiu. W 2010 roku zaprojektowali ekspozycję Pawilonu Serbskiego podczas 12. Biennale Architektury w Wenecji.
skart.rs

Produkcja: Marcin Kubiak, RPR

Comments are closed.